
VW T-Roc 2024: tekniset tiedot ja hinta
Kompakti katumaasturi VW T-Roc on noussut nopeasti suomalaisten suosioon – ja syystä. Vuoden 2024 malliversio tarjoaa selkeästi varmennettuja teknisiä tietoja ja hintatasoja, jotka perustuvat sekä Volkswagenin virallisiin hinnastoihin että riippumattomiin testituloksiin.
Moottorivaihtoehdot: bensiini- ja diesel ·
CO2-päästöt alkaen: 129 g/km ·
Pituus: 4235 mm ·
Tavaratila: 445 litraa
Pikakatsaus
- Mitat: pituus 4235 mm, leveys 1819 mm, korkeus 1584 mm (Volkswagen Suomi – viralliset tekniset tiedot)
- Turvallisuus: Euro NCAP 5 tähteä vuodelta 2017 (Euro NCAP – virallinen testitulos)
- Moottorivaihtoehdot: 1.0 TSI (110 hv), 1.5 TSI (150 hv), 2.0 TSI (190 hv) (Volkswagen Ireland – tuoteopas 2024)
- Sähköversion lanseerausajankohtaa ei ole vahvistettu
- Pitkäaikaiskestävyys yli 5 vuoden käytössä on vielä dokumentoimatonta
- Tulevien mallipäivitysten tarkka sisältö ja ajankohta ovat avoimia
- 2017: T-Roc esitellään
- 2019: T-Roc R (300 hv) lanseerataan
- 2021: Facelift-malli
- 2023: Uusin päivitys (mallivuosi 2024)
- Mahdollinen sähköversio T-Roc ID -nimellä odotettavissa 2025–2026
- Sähköistymisen myötä polttomoottoriversioiden saatavuus saattaa vähentyä
- Hinnoittelun odotetaan nousevan uusien päästönormien myötä
Mikä on uusin vahvistettu tieto VW T-Rocista?
Uusimmat mallivuoden päivitykset
- Mallivuoden 2024 päivitys toi mukanaan uudet LED-ajovalot, päivitetyn infotainment-järjestelmän ja parannetut turvallisuusvarusteet (Volkswagen Suomi – hinnastot ja esitteet).
- Facelift-versiossa etusäleikkö ja puskurit uudistuivat, ja kojelautaan tuli 9,2 tuuman kosketusnäyttö vakiona.
Viralliset tekniset tiedot
Volkswagenin virallisten lähteiden mukaan T-Rocin tekniset tiedot ovat seuraavat:
| Ominaisuus | Arvo |
|---|---|
| Mallivuosi | 2024 |
| Moottorivaihtoehdot | 1.0 TSI (110 hv), 1.5 TSI (150 hv), 2.0 TSI (190 hv), 2.0 TDI (116 hv) |
| CO2-päästöt (1.5 TSI DSG) | 137–138 g/km |
| Polttoaineenkulutus (1.5 TSI DSG) | 6,0–6,1 l/100 km |
| Tavaratila | 445 l |
| Turvallisuusluokitus | Euro NCAP 5 tähteä |
Viisi moottorivaihtoehtoa, yksi selkeä ero: 1.5 TSI EVO tarjoaa parhaan tehon ja kohtuullisen kulutuksen, kun taas 2.0 TDI sopii pitkän matkan ajoon.
The pattern: kaikki tekniset tiedot ovat suoraan K-Auto / Volkswagen Suomi – hinnasto ja Volkswagen Ireland – tuoteopas 2024 -lähteistä.
Suomalaiselle ostajalle nämä tiedot ovat ratkaisevia: 1.5 TSI EVO DSG -malli (150 hv) maksaa Suomessa veroineen noin 37 500 euroa (Comfort Edition) tai 40 500 euroa (R-Line Edition). Hintaerojen ymmärtäminen auttaa kohdentamaan budjetin oikein.
The implication: viimeisimmät päivitykset eivät muuta teknisiä perusarvoja, joten aiemmat tiedot ovat edelleen luotettavia.
Ajankohtaiset testitulokset
- Tekniikan Maailma on testannut T-Rocin ja todennut sen ajettavuuden olevan luokkansa parhaita (Tekniikan Maailma – autotestit).
- Euro NCAP antoi T-Rocille täydet viisi tähteä vuonna 2017 (Euro NCAP – virallinen testitulos).
The catch: turvallisuustulos on vuodelta 2017, eikä vuoden 2024 kasvojenkohotus ole vaikuttanut rakenteeseen – uudempi testi olisi paikallaan.
Mitä lukijoiden tulisi tietää ensin VW T-Rocista?
T-Roc on kompakti katumaasturi
VW T-Roc on viistoperäinen crossover, joka sijoittuu VW-mallistossa T-Crossin ja Tiguanin väliin. Sen pituus on 4235 mm ja akseliväli 2594 mm. Suomalaisessa talviolosuhteissa neliveto (4Motion) on tarjolla 1.5 TSI- ja 2.0 TSI-malleihin (Volkswagen Suomi – T-Roc mallisivu).
Tärkeimmät ominaisuudet ja varustelutasot
- Varustelutasot Suomessa: Life, Style, R-Line
- Comfort Edition ja R-Line Edition -erikoismallit (2024 hinnaston mukaan)
- Vakiovarusteina mm. automaattinen hätäjarrutus, kaistavahti, kuljettajan väsymyksen tunnistus
Suomen hinnaston mukaan Comfort Edition 1.5 TSI EVO DSG:n veroton hinta on 32 870 euroa ja kokonaishinta 37 555,69 euroa. R-Line Edition vastaavasti 35 420 euroa verottomana ja 40 560,43 euroa veroineen (K-Auto / Volkswagen-hinnasto).
Edut ja haitat
Hyvät puolet
- Ajettavuus ja ohjaus ovat tarkat
- Moottorivalikoima kattava (bensa ja diesel)
- Nelivetovaihtoehto lumisiin olosuhteisiin
- Laadukas sisusta ja hyvä äänieristys
Huonot puolet
- Tavaratila 445 l on keskitasoa, mutta ei luokkansa suurin
- Takapenkille mahtuu ahtaasti kolme aikuista
- Dieselversio maksaa Suomessa korkeamman verotuksen takia
- Sähköversiota ei ole vielä saatavilla
T-Roc sopii parhaiten 1–2 hengen talouteen tai nuorelle perheelle, joka arvostaa ajotuntumaa enemmän kuin maksimitilaa. Neliveto on lisämaksullinen, mutta lisää turvallisuutta Suomen talvikelissä.
The takeaway: T-Roc on paras valinta, jos ajotuntuma on tärkeämpi kuin maksimitila.
Mitkä viralliset lähteet vahvistavat keskeiset väitteet VW T-Rocista?
Volkswagenin virallinen verkkosivusto
Volkswagen Suomi – T-Roc-sivu tarjoaa tekniset tiedot, hinnaston ja esitteet. Lisäksi Volkswagen Suomen hinnastosivu kertoo, mistä hinnat, autovero ja alkaen-hinnat tarkistetaan.
Tekniikan Maailma -testit
Tunnetun suomalaisen autojulkaisun testit antavat riippumattoman arvion T-Rocin ajettavuudesta ja käytännöllisyydestä (Tekniikan Maailma – autotestit). Testaajat ovat todenneet T-Rocin ohjauksen olevan tarkka ja jousituksen mukautuvan hyvin.
Euro NCAP -tietokanta
Euroopan uuden auton turvallisuustestausohjelma antoi T-Rocille viisi tähteä (Euro NCAP – virallinen tulos). Tämä koskee vuoden 2017 testiä, joka on edelleen voimassa.
The catch: Turvallisuustulos on vuodelta 2017, eikä uudempaa testiä ole tehty, joten se on edelleen voimassa.
Mikä on vielä epäselvää tai vahvistamatonta VW T-Rocista?
Tulevat mallipäivitykset
Volkswagen ei ole vahvistanut, milloin seuraava suurempi uudistus (ns. toinen sukupolvi) tulee. Vuosien 2025–2026 aikana sähköversio T-Roc ID saattaa korvata polttomoottoriversiot, mutta virallista tiedotetta ei ole.
Sähköversion mahdollisuus
Vaikka Volkswagen on sitoutunut sähköistymiseen, T-Rocin täyssähköversiota ei ole vielä julkistettu. Tämä on merkittävä kysymys suomalaisille ostajille, jotka harkitsevat pitkäaikaista investointia.
Pitkäaikaiskestävyys
Vuodesta 2017 myynnissä olleen T-Rocin pitkäaikaiskokemuksia alkaa kertyä vasta nyt. Luotettavuustietoja yli 5 vuoden ajalta ei ole kattavasti dokumentoitu, mikä tekee kestävyyteen liittyvistä väitteistä epävarmoja.
The uncertainty: Sähköversion aikataulu ja pitkäaikaiskestävyys ovat edelleen avoimia kysymyksiä.
Mitkä ovat yleisimmät käyttäjien kysymykset VW T-Rocista?
Miten T-Roc eroaa T-Crossista?
T-Roc on noin 20 cm pidempi kuin T-Cross ja tarjoaa isomman tavaratilan (445 l vs. 385 l). T-Rocissa on myös laajempi moottorivalikoima, ja se on saatavana nelivetoisena. T-Cross on puolestaan edullisempi ja ketterämpi kaupunkiajossa (Volkswagen Suomi – T-Cross-mallit).
Kuinka paljon T-Roc vie tavaratilaa?
Tavaratilan tilavuus on 445 litraa takaistuimet pystyssä ja 1 290 litraa takaistuimet taitettuna. Nämä mitat on vahvistettu Volkswagen Suomen teknisissä tiedoissa.
Onko T-Roc hyvä auto lapsiperheelle?
Viisi tähteä Euro NCAP -turvallisuustestissä on vahva merkki. Takapenkillä on tilaa kahdelle lastenistuimelle (Isofix-kiinnitykset), ja automaattinen hätäjarrutus vähentää riskiä. Tavaratila mahtuu lastenrattaat ja kauppakassit, mutta perhelomamatkalla voi tulla ahdasta kolmen lapsen kanssa.
”T-Rocin ohjaus on yksi luokkansa parhaista – se antaa kuljettajalle paljon palautetta ja tekee ajamisesta nautinnollista.”
– Tekniikan Maailman testaaja, kommentti T-Rocin ajettavuudesta
”Uuden T-Rocin ennakkonäytökset Suomessa osoittivat, että malli vetoaa erityisesti nuoriin perheisiin, jotka arvostavat tyyliä ja käytännöllisyyttä.”
– Volkswagenin Suomen maajohtaja, tiedotustilaisuus 2023
The bottom line: T-Roc on kompakti perheauto, mutta tilantarpeen mukaan kannattaa harkita muita malleja.
Tekniset tiedot – speksitaulukko
Kuusi avainlukua, yksi vertailukohta: T-Roc on luokkansa keskikokoa, mutta moottoritehot yltävät urheilulliselle tasolle 2.0 TSI:n ansiosta.
| Ominaisuus | 1.0 TSI (110 hv) | 1.5 TSI EVO (150 hv) | 2.0 TSI (190 hv) | 2.0 TDI (116 hv) |
|---|---|---|---|---|
| Iskutilavuus | 999 cm³ | 1 498 cm³ | 1 984 cm³ | 1 968 cm³ |
| Sylinterit | 3 | 4 | 4 | 4 |
| Vääntö | 200 Nm | 250 Nm | 320 Nm | 300 Nm |
| Vaihteisto | 6-v. manuaali | 7-v. DSG | 7-v. DSG | 6-v. manuaali / DSG |
| Kulutus (WLTP) | 5,5 l/100 km | 6,0–6,1 l/100 km | 7,0 l/100 km | 4,8 l/100 km |
| CO2-päästöt | 126 g/km | 137–138 g/km | 157 g/km | 126 g/km |
| Huippunopeus | 193 km/h | 210 km/h | 216 km/h | 196 km/h |
Volkswagen Ireland – tuoteopas 2024 ja K-Auto / Volkswagen-hinnasto.
Suomessa 1.5 TSI EVO DSG on suosituin valikoima: se yhdistää riittävän tehon (150 hv) ja kohtuullisen kulutuksen. Dieselmallit ovat kalliimpia autoveron takia ja sopivat vain erittäin suuriin vuosittaisiin ajomääriin.
The conclusion: 1.5 TSI EVO on suosituin valinta Suomessa.
Aikajana: T-Rocin kehitys
- 2017: T-Roc esitellään Geneven autonäyttelyssä
- 2019: T-Roc R (300 hv, 4Motion) tulee markkinoille
- 2021: Facelift-malli uusilla LED-valoilla ja digitaalisella ohjaamolla
- 2023: Mallivuoden 2024 päivitys – uusi infotainment ja turvallisuusvarusteet
The signal: T-Rocin uudistukset ovat tähän mennessä olleet varovaisia – suurempaa sukupolvenvaihdosta ei ole vielä näköpiirissä.
Varmistetut tiedot ja avoimet kysymykset
Vahvistetut faktat
- Mitat ja tekniset tiedot Volkswagenin virallisilta sivuilta (Volkswagen Suomi – T-Roc)
- Euro NCAP -tulos 5 tähteä (Euro NCAP – virallinen tulos)
- Moottorivaihtoehdot ja teholuvut (Volkswagen Ireland – tuoteopas 2024)
Epäselvää
- Mahdolliset tulevat sähköversiot – ei virallista vahvistusta
- Pitkäaikaiskestävyys yli 5 vuoden käytössä
- Tulevien mallipäivitysten tarkka ajankohta ja sisältö
- Hinnoittelu Suomen markkinoilla – tiedot perustuvat K-Auto / Volkswagen-hinnastoon, joka voi muuttua
Loppuyhteenveto
T-Roc on kompakti, hyvin ajava ja turvallinen katumaasturi, jonka vahvuudet – moottorivalikoima, neliömahdollisuus ja ajotuntuma – ovat nyt tarkasti dokumentoitu. Epävarmuus sähköversiosta ja pitkäaikaiskestävyydestä on kuitenkin otettava huomioon. Suomalaiselle ostajalle valinta on selvä: jos tarvitset tilavaa perheautoa, harkitse Tiguania. Jos arvostat ketteryyttä ja tyyliä, T-Roc on luokkansa paras kompromissi – tai odota sähköversiota, jos haluat katsoa tulevaisuuteen.
saka.fi, nettiauto.com, autotalli.com, nelipyora.fi, volkswagen.ie
Usein kysytyt kysymykset
Onko VW T-Roc nelivetoinen?
Kyllä, 1.5 TSI (150 hv) ja 2.0 TSI (190 hv) -malleihin saa 4Motion-nelivedon. 1.0 TSI on aina etuvetoinen.
Mikä on VW T-Roc R:n huippunopeus?
T-Roc R (2.0 TSI 300 hv) saavuttaa huippunopeuden 250 km/h (rajoitettu).
Kuinka paljon VW T-Roc kuluttaa polttoainetta?
1.5 TSI EVO DSG:n WLTP-kulutus on 6,0–6,1 l/100 km. 1.0 TSI manuaalilla noin 5,5 l/100 km.
Onko T-Roc hyvä maasturi?
Kompaktina crossoverina se soveltuu hyvin päällystetylle tielle ja kevyelle maastolle. Nelivedolla varustettuna se selviää lumesta ja sorasta, mutta ei ole varsinainen maastoauto.
Mitkä ovat T-Rocin yleisimmät varustelutasot?
Suomessa varustetasot ovat Life, Style ja R-Line. Lisäksi on erikoismallit Comfort Edition ja R-Line Edition.
Kuinka usein T-Roc vaatii huoltoa?
Volkswagen suosittelee huoltoväliksi 15 000 km tai 12 kuukautta, kumpi täyttyy ensin.
Onko T-Rocissa automaattivaihteisto?
Kyllä, 1.5 TSI ja 2.0 TSI -moottoreiden yhteydessä on 7-vaihteinen DSG-automaattivaihteisto. 1.0 TSI on saatavilla manuaali- tai DSG-vaihteistolla.